Sylwester w Kraju Kwitnącej Wiśni

Japonia to kraj, który bardzo chętnie bywa odwiedzany przez turystów z Polski, także z zamiarem spędzenia tam Sylwestra. Każdy, kto zdecyduje się na pobyt w Japonii w czasie witania Nowego Roku, będzie mile zaskoczony różnorodnością propozycji, jakie tam na niego czekają.

Nowy Rok Japończycy witają już o godzinie 16 naszego czasu. Obchody związane z jego powitaniem zalicza się do jednego z najważniejszych świąt na tym obszarze.Sylwester w Japonii Japończycy przykładają wielką wagę do tej uroczystości. Na dowód tego, w dniach od 1 do 3 stycznia trudno będzie nam znaleźć w Japonii czynną firmę czy zakład pracy. Dni te Japończycy przeznaczają przede wszystkim na spotkania w gronie rodziny lub najbliższych przyjaciół. Sylwestra najbardziej oczekują dzieci, gdyż tego właśnie dnia otrzymują one od dorosłych pieniądze jako prezenty.

Podczas pobytu w Japonii w czasie przygotowań do obchodów powitania Nowego Roku z pewnością naszą uwagę przyciągną pomysłowe, ręcznie wykonane ozdoby z papieru. Jest to tak zwane origami. Dekoracje znajdują się niemal wszędzie, gdzie to możliwe: na ulicach miast, na domach czy też w restauracjach. Nierzadko możemy też spotkać dekoracje wykonane z roślin takich jak bambus, sosna, śliwa. Oczywiście piękne ozdobniki to nie wszystko, co czeka nas w Sylwestra w Japonii. Otóż w czasie nocy sylwestrowej możemy też liczyć na smaczne i wyjątkowo ciekawe menu. Tradycyjną potrawą, jaką zjada się w noc sylwestrową, jest makaron gryczany, odpowiednio przyprawiony. Spożywa się go w czasie gdy dzwony z pobliskich buddyjskich świątyń wybijają 108 uderzeń – ma to miejsce równo o północy. Pierwszego dnia Nowego Roku możemy skosztować specjalnie przygotowanej zupy z kleistymi ryżowymi ciastkami. Do popicia jest podawane smaczne, specjalnie przyrządzone na tą okazję sake.

Istotne jest to, że w czasie Sylwestra nie będziemy mogli jednak wziąć udziału w żadnym wystawnym balu czy imprezie muzycznej. Japończycy dalecy są od tego typu „rozwiązań”. W zamian proponują nam pyszne jedzenie oraz uczestnictwo w wielu ciekawych zabawach oraz pokazy puszczania kolorowych, własnoręcznie wykonanych latawców.

Należy też podkreślić, że średni koszt takiego pobytu to około 10 tysięcy złotych. Na gości czekają wygodne apartamenty, hotele i pensjonaty.