Przesądy sylwestrowe i noworoczne

 Sylwestrowe szaleństwo to nie tylko zabawa taneczna, chociaż to właśnie muzyka w tym czasie odgrywa największe znaczenie. Im skoczniejsze i weselsze rytmy, tym więcej pozytywnej energii wśród obecnych na imprezie gości. Chcąc uświetnić tego typu imprezę, warto zadbać też o dodatkowe sylwestrowe atrakcje. Są nimi wszelkiego rodzaju zwyczaje i przepowiednie sylwestrowej nocy.

Wypowiadając słowo „Sylwester”, mamy najczęściej na myśli szaleństwo do białego rana i chociaż to właśnie dobra zabawa jest tu najistotniejsza, to nie wolno nam lekceważyć wszelkich obyczajów: wróżb, przepowiedni i przesądów, jakie towarzyszą tej wyjątkowej nocy. toast sylwestrowyOtóż, zgodnie z tradycją, w Sylwestra należy punktualnie o godzinie 24-ej wznieść toast noworoczny, składając przy nim życzenia wszystkim, którzy są z nami na sali. Ważne, by życzenia były jak najszczersze. Osoba, która je składa, powinna również być jak najbardziej otwarta wobec ich adresata. Należy przy tym też pamiętać, by życzenia nie zawierały w sobie nutki żalu czy pretensji i nie były tylko sumą wymagań. Powinny to być życzenia składane w atmosferze wzajemnej życzliwości. Toast taki należy wznieść obowiązkowo szampanem, nawet wtedy gdy ktoś jest niepijący. Dla takich osób proponowany jest szampan bezalkoholowy.

Zgodnie z tradycją sylwestrowych zwyczajów, w czasie znoszenia toastu, warto otworzyć szeroko drzwi wyjściowe. Jest to symboliczne wyproszenie tego, co złe i nieprzyjazne i zaproszenie dobra i szczęścia. Ponadto w czasie trwania nocy sylwestrowej, powinniśmy uważnie poobserwować niebo: jeśli jest ono usłane gwiazdami, wróży nam szczęśliwe dni w Nowym Roku. Podobnie ważna jest pogoda, jaka nastaje następnego dnia, czyli w Nowy Rok: jeśli zaobserwujemy niezachmurzone niebo i promienie słoneczne, możemy je uznać za pomyślny omen.

Szczęście w nadchodzącym roku będzie nam też towarzyszyło, gdy zadbamy o to, by w Sylwestra nasza lodówka była pełna. Pomyślność nie opuści nas również wtedy, gdy w naszym portfelu znajdzie się łuska rybia – najlepiej z karpia, który był sprawiony na Wigilię. Zgodnie z tradycyjnymi sylwestrowymi przepowiedniami, noworocznemu szczęściu możemy też sprzyjać, gdy zadbamy o to, by wszelkie porządkowe prace wykonać najpóźniej na dzień przed Sylwestrem. Wtedy unikniemy „wymiecenia” dobrej energii i szczęścia, które chcą wkroczyć wraz z nastaniem Nowego Roku.

Obyczaje sylwestrowe to także przepowiednie dla osób samotnych. Panny powinny wyjątkowo uważnie nasłuchiwać, jakie imię męskie padnie zaraz po Północy. Tak też będzie miał na imię ich przyszły małżonek. Poza tym, samotne kobiety powinny mieć na sobie, prócz wystrzałowej kreacji, obowiązkowo całkiem nową bieliznę. Ma to zagwarantować im pomyślność w miłości.